Портал в режимі тестування та наповнення
Співробітництво
Опубліковано 12 березня 2020 року о 11:00

Незважаючи на те, що Україна є відносно молодою державою, а Палестина перебуває на етапі становлення державності, дружні відносини між українським та палестинським народами мають давню історію.

Близько трьох тисяч палестинців здобули освіту в українських вищих навчальних закладах. Більшість з них повернулися на батьківщину і успішно працюють у різних сферах палестинської економіки, в т.ч. на високих посадах (міністри, посли тощо). У той же час десятки палестинців залишилися жити і працювати в Україні. З іншого боку, в Палестині проживає значна кількість змішаних українсько-палестинських сімей, які підтримують родинні, а також ділові стосунки з Україною. Людський фактор відіграє важливу роль у двосторонніх відносинах.

Україна завжди визнавала право палестинського народу на самовизначення. Вона виступає за мирне вирішення ізраїльсько-палестинського конфлікту політичними та дипломатичними засобами на основі положень Дорожньої карти, відповідних резолюцій РБ ООН та підписаних сторонами попередніх угод, за реалізацію принципу двох держав – Ізраїлю і Палестини, які живуть поруч у мирі і безпеці.

Палестина в особі Організації визволення Палестини визнала незалежність України у лютому 1992 року.

Датою встановлення дипломатичних відносин вважається 2 листопада 2001 року, коли було відкрите Посольство Палестини у Києві.

Діалог на вищому рівні: 

Започаткування двостороннього політичного діалогу відбулося у листопаді 1996 року під час офіційного візиту Президента України Леоніда Кучми до Палестинської Національної Адміністрації (ПНА), в рамках якого у Рамаллаі були проведені переговори з головою ПНА Ясером Арафатом.

У квітні 1999 року голова ПНА Ясер Арафат відвідав Київ, провів переговори з Президентом України Леонідом Кучмою.

У січні 2000 року відбулася робоча поїздка Президента України Леоніда Кучми до ПНА для участі у відзначенні 2000-ліття Християнства (Віфлеєм), проведена зустріч з головою ПНА Ясером Арафатом.

У листопаді  2007 року відбувся офіційний візит Президента України Віктора Ющенка до Палестини, в ході переговорів з Президентом ПНА Махмудом Аббасом досягнута домовленість про відкриття Представництва України при ПНА.

Діалог на рівні зовнішньополітичних відомств: 

28 травня 2012 року у Палестині перебував Спеціальний представник України з питань Близького Сходу та Африки Євген Микитенко, проведено політичні консультації між МЗС України і МЗС Палестини.

25 вересня 2014 року у рамках 69-ї сесії ГА ООН у Нью-Йорку відбулася зустріч Міністра закордонних справ України Павла Клімкіна з Міністром закордонних справ Палестини Ріядом Малкі.

14-15 квітня 2016 року у Києві перебував заступник Міністра закордонних справ Палестини Тайсір Джарадат, проведено другий раунд двосторонніх політичних консультацій.

11-12 червня 2018 року відбувся візит до Палестини Директора Департаменту Близького Сходу та Африки МЗС України Мирослави Щербатюк, проведено третій раунд двосторонніх політичних консультацій.

Важливими подіями у розвитку культурно-гуманітарного співробітництва стало перебування у Палестині у 2015-2018 роках шістьох груп українських обдарованих дітей. Поїздки були організовані Міжнародним благодійним фондом «Соняшник» під керівництвом А.Б.Горбунової та Асоціацією палестинських випускників українських ВНЗ, очолюваною А.Оде, за сприяння і активної участі Представництва України при Палестинській Національній Адміністрації.

У рамках перебування групи були прийняті Патріархом Єрусалимським Теофілом ІІІ, а також губернаторами провінцій Рамалла, Єрихон, Наблус та Хеврон, мерами міст Бейтунія та Бір-Зейт.

Українські артисти виступили з концертами у головних палестинських містах, провели спільні мистецькі заходи, відвідали християнські святині, а також місця, які мають велике історичне, релігійне, культурне та національне значення для палестинців.

Під час перебування у Палестині «Соняшник» підписав угоди про співпрацю з Палестинським національним товариством «Лод» (м.Рамалла) та Жіночою благодійною організацією (м.Бейтунія).

Перебування груп українських дітей, яке висвітлювалося місцевими ЗМІ, сприяло ознайомленню палестинської громадськості з Україною та її культурою, розширенню існуючих і налагодженню нових людських контактів.

З іншого боку, у квітні 2016 року у Києві був проведений День культури Палестини, організований Посольством Палестини в Україні за участі Міжнародного благодійного фонду «Соняшник», Арабського дому та Міжнародної організації «МИР». Його проведення було приурочене до 75-річчя з дня народження видатного палестинського поета Махмуда Дарвіша (1941р.-2008р.). У рамках заходу, який пройшов у Національній опереті України, виступили палестинські та українські ансамблі з концертними номерами, працювала виставка художніх, мистецьких і фольклорних картин.

Одним з головних напрямів двосторонньої співпраці є освітній. Впродовж останніх сорока років освіту в українських ВНЗ здобули загалом близько трьох тисяч палестинців. Більшість з них повернулися на батьківщину і успішно працюють у різних сферах економіки, у т.ч. на високих посадах (зокрема, міністр телекомунікацій та інформаційних технологій І.Сідр,  міністр енергетики З.Мульхам, заступник міністра сільського господарства Н.Джагуб, голова Суду першої інстанції провінції Наблус Л.Хамарше, близько десятка послів, у т.ч. Посол Палестини в Україні Г.Даджані, колишні міністри А.Джавад, Дж.Наджі та Х.Кавасме). У Рамаллі діє Асоціація палестинських випускників ВНЗ України, очолювана випускницею Київського державного університету А.Оде, яка є радником губернатора Рамалли.

За даними Міністерства освіти України, у 2017 році в Україні навчалося 538 палестинських студентів, у 2018 році – 604. Найбільшою популярністю користуються українські медичні, будівельні та інженерно-технічні ВНЗ. В останні роки на навчання в Україну на контрактній основі виїжджають щорічно близько 150 палестинських громадян.

Активно розвиваються туристичні обміни. На палестинських територіях розташовані найголовніші християнські святині: Церква Різдва Христового у Віфлеємі, який перебуває під контролем Палестинської Національної Адміністрації, а також Храм Гроба Господнього у Східному Єрусалимі та Місце Хрещення Ісуса Христа на р.Йордан, які, згідно з відповідними резолюціями ООН, є окупованими палестинськими територіями. У рамках поїздок на Святу Землю щорічно близько 150 тисяч українських громадян відвідують християнські місця, розташовані на палестинських територіях, при цьому багато з них поселяються у Віфлеємі, де вартість проживання та послуг значно нижча, аніж у Єрусалимі.

З іншого боку, більше ста палестинців щороку відвідують Україну з туристичною метою. Набувають популярності корпоративні поїздки, зокрема, у 2017 р. Україну відвідала група працівників найбільшої у Палестині телекомунікаційної компанії «Джаваль» у складі понад 30 осіб, а також лікувальний туризм.

Представники Міністерства туризму Палестини беруть участь у щорічному Міжнародному туристичному салоні у Києві.

Розвиваються контакти по науковій, медичній та спортивній лініях, взаємні поїздки делегацій від громадських організацій.

Зокрема, у листопаді 2016 року у Палестині перебували українські науковці – доктор філологічних наук, професор, ректор Київського національного лінгвістичного університету Р.В.Васько та доктор філологічних наук, професор Київського національного університету ім.Т.Шевченка В.С.Рибалкін, який є провідним українським арабістом і сходознавцем. Були обговорені можливості двосторонньої співпраці, зокрема, обміну викладачами, проведення спільних конференцій та семінарів, стажування студентів. Українська сторона передала проект Угоди про співробітництво у сфері науки і досліджень з Університетом Бір-Зейт, яку заплановано підписати в ході поїздки палестинської делегації до Києва.

Перспективним є співробітництво у медичній сфері, особливо з огляду на те, що у Палестині працюють багато кваліфікованих лікарів – випускників українських ВНЗ. У жовтні 2018 року на посади керівника Палестинської асоціації стоматологів і його заступника були обрані відповідно І.Мульхам та М.Арар, які отримали медичну освіту в Україні. 

У 2013 році під час візиту делегації Національного медичного університету ім.О.О.Богомольця було підписано Меморандум про співробітництво з Міністерством охорони здоров’я Палестини. Крім того, викладачі Національного медичного університету ім.О.Богомольця взяли участь у міжнародній стоматологічній конференції, яка відбулася у травні 2018 року в Рамаллі.

З іншого боку, палестинські фахівці регулярно беруть участь у медичних виставках та конференціях, які проводяться в Україні.

У січні 2018 року у Рамаллі на запрошення Міністерства охорони здоров’я Палестини перебувала група лікарів Київського Інституту серця на чолі з його директором професором Б.Тодуровим, а у березні 2019 року група палестинських лікарів побувала на стажуванні в цьому медичному закладі.

На спортивному напрямі, у 2015 та 2016 роках групи палестинських шаблістів фехтувального клубу при Палаці культури міста Рамалли провели тренувальні збори в Україні. У листопаді 2019 року представник цього клубу М.Тагер здійснив поїздку в Україну, в ході якої було підписано угоду про співпрацю з Київською міською школою вищої спортивної майстерності при Київській міській державній адміністрації.

У квітні 2018 року палестинська юнацька футбольна команда школи «Аль-Фаджр Аль-Джадід» взяла участь у турнірі «Таврійські ігри» в Україні. У липні 2019 року в Україні на запрошення Дитячо-юнацької спортивної школи №15 м.Києва в рамках угоди про співпрацю перебувала для участі у товариських іграх дитяча команда футболістів (30 осіб) та тренерів (6 осіб) палестинської футбольної школи Surbahir Sport Academy. У вересні 2019 року зазначена палестинська команда здійснила ще одну поїздку в Україну – на запрошення «Футбольної академії Бенфіка Україна» для участі у міжнародному турнірі, який проводився на її тренувальній базі у Києві. 

Палестинська сторона зі свого боку висловлює готовність прийняти на тренувальні збори українські футбольні команди.

У жовтні 2017 року група арабських жінок зі Східного Єрусалима взяла участь у Міжнародному фестивалі декоративно-прикладного мистецтва «Рукоділля. Бізнес і Хоббі». Наприкінці квітня-початку травня 2018 року поїздку в Україну здійснила група у складі понад двадцять осіб від Палестинської спілки жінок, а жовтні 2019 року Україну відвідала делегація Палестинського національного товариства «Лод».

З іншого боку, у вересні 2018 року у Палестині перебувала делегація Київського об’єднання ветеранів Афганістану.

1. Меморандум про співробітництво у сільськогосподарській галузі між Міністерством аграрної політики та продовольства України і Міністерством сільського господарства Палестини (2013).

2. Меморандум про співробітництво між Київським національним медичним університетом ім. О.Богомольця та Міністерством охорони здоров’я Палестини (2013 р.).


Помітне зростання двостороннього товарообігу розпочалося у 2012 р., коли його показник збільшився з 1,5 млн. дол. США до 5,4 млн. дол. США, у 2013 р. він зріс до 8,0 млн. дол. США, а у 2014 р. – до 10,1 млн. дол. США.

Сьогодні торговельно-економічне співробітництво є однією з найбільш успішних сфер двосторонніх відносин. За даними Державної служби статистики України, у 2019 р. обсяг українського експорту, на який припадає 99,9% двостороннього товарообігу, становив 27,3 млн. дол. США (зростання на 13% порівняно з 2018 р.). Його загальна товарна структура включає такі основні групи: жири та олії тваринного або рослинного походження – 43,7%; продукція борошномельно-круп'яної промисловості – 34,1%; готові продукти із зерна – 9,3%; чорні метали – 2,5%; какао та продукти з нього – 2,2%. Реальні цифри значно вищі, оскільки статистика не завжди відображає Палестину як окрему митну територію, а велика частина товарів з України завозиться через Ізраїль та інші країни. За даними палестинської сторони, двосторонній товарообіг складає щорічно 80-85 млн. дол. США.

Обсяги палестинського експорту до України незначні і нестабільні, а його товарна структура включає вироби з каменю, гіпсу, цементу,  насіння і плоди олійних рослин (у 2019 р. – 13,2 тис.дол.США, у 2018р. показники відсутні).

Обсяги наданих у 2019 р. послуг: Україна – 1,3 млн.дол.США (100,3% до показника 2018р.); Палестина – 217 тис. дол.США (82,5% до показника 2018 р.).

У 2018 р. було проведено візит до Києва делегації ТПП Хеврона – промислового і ділового центру Палестини, в рамках якого відбувся перший українсько-палестинський бізнес-форум.

У Палестині проживають понад 3500 українських громадян, з них близько двох тисяч – на Західному березі та у Східному Єрусалимі, решта – у Секторі Газа. Переважна більшість із них – українські жінки, одружені з палестинцями, та їхні діти. 

Українські  громадські  організації  в Палестині  відсутні.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux